Siirry pääsisältöön

Agility, rally-tokoa ja tokoa - tehoviikko!

TO AGI
Torstaina Novan kanssa Marjon agilitytreeneissä

Rata oli vähän kinkkisempi ja tuli vahvistettua myös irtoamista. Kepeille oli myös vaikeat kulmat. Meidän tekemät pätkät oli periaatteessa hyppyrataa.

PE RALLY
Perjantaina kenraali rally-tokot Malminkartanossa Tiian ja Käämin kanssa:
Ulkotreeniä pikkupakkasessa. Tehtiin rata, missä kerrattiin vaikeita kylttejä. Nova teki kokorataa, mutta avo kyltit oli vaikeita mm. pyörähdys ja seisomiset. Houkutusleluilla oli vaikea ja se vaikeutti myös eteentulo liikkeitä lähellä.
Gavan kanssa tarkoitus oli katsoa muutama kyltti, mutta kerrattiin useampi. Oli helpompaa ja taisi sujua hyvin. Nähtiin myös voi ja mes kylttien suorituksia. :)

Gava näki Disco poikaansa la kisoissa :) Gava ärähti nuuskimisesta ja joten pojan ei ollut ihan helppo tulla viereen kuviin. :D On ne aika samankokoisia ja päänmuoto samantyyppinen.

SU TOKO
Agimestassa omatoimisesti, toisella puolella treeniryhmä. Tällä kertaa isolla puolella.

Novan kanssa

Kontaktin tarjoaminen kävelyssä: Oli hajuja ja ehkä nollasi kierroksia nuuskimalla. Käveltiin hihnassa ja kun tarjosi kontaktia palkkasin. En käskynyt mitään, halusin että itse aktivoituu. Vähän pidempään meni kuin yleensä, mutta kyllä sitten unohti nuuskimisen ja oli valmis treenaamaan. Tiukan paikan tullen voi myös kieltää nuuskimisen, jos ei ole aikaa mutta jos koira ei koskaan osa oma-aloitteisesti vaihtaa nuuskimisesta töihin niin se voi tehdä sitä sitten kun ohjaaja ei voi käskeä. Vähän ongelman kiertämistä ja siitä voi tulla negatiivista tunnetilaa, kun kieltää tai estää.

Tunnari: ensin oman piilotus ruutunauhan alle, sitten väärät rasiassa. Ok. Seuraavaksi väärät maassa ihan vierekkäin ja muovikulho osittain päällä. Taas hyvin etsitty oma, mutta kävi oma suussa nuuskimassa väärät mutta piti omaa ja toi sen. Yksi hyvä toisto väärät maassa ja oma piilossa. Sitten hain vääriä tunnareita, jotka oli laakeassa kulhossa/merkissä ja oma piilossa. Kurkkasi väärät ja etsi oman. Saatiin treeni, missä ei kertaakaan ota väärää. Kuten viimeksikin hallilla ja viime viikolla kotona. Matkaa oli näissä n.4m. Myös virittely ja luopumista kapulasta.

Ruutu: alusta oli valmiina, bongasi hyvin ja menin palkkaamaan seisomisen. Matka oli 15m, kun hypytkin oli kentällä.

Kierto hyppyjen välistä, kapulat myös reunoilla. Hyvin meni!
Hyppy & nouto vinosta kulmasta evl tyyliin: erikseen hypylle hakeutuminen käsimerkillä, hyvin korjasi linjan sinne. Sitten kapulan nouto sivusta, vähän valui kapulaa noutaessa mutta korjasi linjan käsimerkistä ja hyppykäskystä viime tinkaan hypylle. Rimahyppy oli tällä kertaa 50cm, monesti matalempi, mutta nyt jäi viime ryhmältä. Gavalle opettanut että hakee hypyn kapulan kanssa ilman hyppykäskyäkin vaikka käskyn saa lisätäkin, mutta jos ei itse ehdi käskeä.

Metallinouto: yksittäisenä oman pikku metallikapulan nostoa. Palkkasin 10cm nostoa, käteen nostamisen, metrin matkalta. Sitten heitettynä n.3-4m matkalta. Palkkasin luovutuksen suoraan käteen. Hyvin! Vähän viivytteli nostossa, toka parempi. Eka kerta noin noutona, mutta jatketaan nostoprojektia, että kapulasta tulee kivempi koska saa paljon palkkaa ja nosto selkeästi se vaikein valinta.

Luoksetulon stoppi: jätin namin rasian päälle ja n. 20m matkalta stoppia, pysäytin n. 5m mun edessä. Kerran ennakoi stoppasi ja juoksi palkalle, mua alkoi vaan naurattaa. :D Eka kerta kun ennakoi. Seuraavassa eri käskyllä kyllä kutsuin ja palkkasin mun luota. Seuraavassa jätin maahan ja stopista takapalkalle. Ekoissa oli käsimerkki, sitten pelkkä suullinen käsky.

Liikkeestä istuminen: jäi ensin seisomaan. Kun vähän pidemmäksi astuin koiran puoleisella jalalla istui. Näköjään rallyn seisomaan stoppien jälkeen oli vaikeampi.

360 asteen pyöriminen, ensin täyskäännöksiä paikallaan pyörien. Sitten 360 astetta tai siitä väliltä. Lähdin oikealla jalalla ensin ja saatoin käyttää käsiapua. Yllättävän hyviä!

Leluhäiriössä pujottelua ja seuraamista: nyt uskalsin pitää jo Novaa vapaana. Palkkasin kun aktivoitui lelu ohituksen jälkeen. En huomauttanut kun näki, että oli vaikeata kun pysyi silti sivulla. Lopussa kuin henkilöryhmässä pujottelu ja perusasento keskellä. Tai kuten houkutuksessa. Lelut otin taskuun. Pois lähtiessä sai tennispallon hetkeksi suuhun.

Nova oli tänään tosi hieno! Asiat edistyy. Paitsi kaukot. :D Palkkailin Novalle myös häkissä odottamista, tutulla viltillä ja näkösuojassa.


Gavan kanssa 
eteenmeno, jätin salaa lelun: hieno hyppyjen läheltä kohti seinää. Ei nähnyt lelua, kun sanoin jes alkoi pyöriä ja etsiä lelua.
Ruutuun juoksi alkuun reunasta sisälle, ruutu oli keskempänä kuin yleensä joten lähti ehkä liikaa kohti nurkkaa. Kolmannella lähempää ok. Loppuosaa, seuraamaan tuloa täytyy muistaa myös treenata..

Kierto-ohjatussa merkin kierrosta palkka. Sitten erikseen nouto-osuus vasen avoeste. Vähän epäsiisti kapulan nosto, mutta hakeutui hypylle. Niitä nostojakin pitää muistaa kerrata. Ai niin! Gavalle muistin laittaa kiertoon 2 isoa tötsää ja ruutumerkin, vähän hätkähti kun oli kiertämässä ekaa tötsää ja väisti laajemmaksi kaaren. Novan kanssa en testannut, kun muistin tämän lopussa.

Tunnari: muistin lainata hallin tunnareita ja hajustin yhden. Gava juoksi sinne, vähän noteerasi omaa mutta sitten tuli tulokseen, ettei tiedä mikä näistä olisi ja jäi tuijottamaan. Kun uusin käskyn niin nuuski ja toi oikean. Sama uusiksi ja edelleen oli epävarma. Samaan aikaan yksi odottava koira piti myös kovaa meteliä.

Kaukot: nämä tosi hyviä. Tehtiin 1, 2 ja 4 vaihtoa. Myös 15m matkalta ja 10m.

Zeta/L: tehtiin seiso ja sitten istu. Molemmat hyvin. Itse mokasin ekalta tötsältä lähdön, oltiin väärällä puolella. :D

Huomasin, että tokon liikeohjeet muuttuu 1.9.2020 eli siihen mennessä pitäisi saada Gavallekin evl kisoja. :0 Yhdessä ollaan varalla ja muutamaan huhtikuulle ilmot tulossa.
Vuoden vaihteessa oli jo muuttunut mm. että voi laittaa alempaan luokkaan tms.

Meidän uudet kotisivut löytyy nyt osoitteesta:
https://tollerwich.tiiahoo.com/

Kommentit

Luetuimmat:

Uudet tokon säännöt 2021

Päivitys 28.2.2021 Voimaan kevät/kesä 2021  ->1.1.22 alkaen?  - Virkussa luonnos uusista säännöistä (5.5) - Suomen muutosehdotukset  (13.4) -  FCI:n  Sääntömuutos ehdotusten mukaan kirjattu. Virallisia uusia sääntöjä ei ole vielä. Luin tokon sääntömuutoksista, ne tulisivat voimaan Suomessa vuonna 2021 keväällä tai kesällä.  Tällä hetkellä FCI:n säännöistä löytyy muutoksista tietoja, muttei valmiita sääntöjä. Suomessa on oma kansallinen alo-luokka. FCI:n sääntöjen class1 on avoin, class2 voittaja ja class3 erikoisvoittaja. Joten FCI:n sääntömuutoksella ne kohdistuvat avo-evl luokkiin ellei Suomessa päätetä muuttaa kansallisia sääntöjä, joita muutettiin aloonkin viimeksi 2015 sääntöjen muuttuessa. Suomen säännöt voi poiketa FCI:n säännöistä muissakin luokissa. Alustavat muutokset sinisellä. -  FCI:n esityksestä  luin muutoksista ja siinä oli piirrokset uusista liikkeistä.  (Linkistä löytyy pdf-tiedosto englanniksi.) - S...

Tee-se-itse pujottelukepit ja ohjurit

Kun useampaan kertaan on vinkannut koulutettaville niin ajattelin laittaa tännekin. Kuinka tehdä itse pujottelukepit tai hankkia sellaiset edullisesti? Agilityn viralliset pujottelukepit maksaa paljon ja harvemmalla on pihaa mihin mahtuu 12kpl metallirungollista keppiä. Kepit voi tehdä itse tai ostaa esimerkiksi metallipiikilliset kepit, jotka voi iskeä nurmeen tai pehmeään hiekkaan. Riippuen pujottelukeppien opetusmetodista pärjää alkuun 2-6 kepin määrälläkin tai sitten voi ottaa kepit mukaan jonnekin yleiselle nurmikolle, jos omaa pihaa ei löydy. Keppien opetus vaatii jonkin verran toistoja, joten jos kenttä ei ole vieressä tai keneltäkään tutulta ei saa keppejä lainaan niin hyvä vaihtoehto on hankkia ne itselle. Kotitreenissä ja muussa pitäisi muistaa samalla tapaa koiran lämmittely ja jäähdyttely. Esimerkiksi lenkin jälkeen tai lenkkeilee johonkin treenaamaan. Sääntöjen (2014) mukaan keppien välinen etäisyys on 60cm, paksuus 3-5cm ja korkeus 100-120cm. Treenikepit voi tietyst...

Pennun ja aloittelevan, tottelevaisuustreenejä video esimerkein

Pennun ja aloittelevan tokokouluttamisesta videoita ja teoriaa Tässä koottuna, mitä pentutreenejä on tehty. Numeroin helpottamaan lukemista, mutta vaikea määrittää mikä olisi tärkein. Pennut onneksi omaksuu monia asioita. Tokoon, rallyyn, koiraharrastukseen tai kotikoirankin kanssa kivaa puuhasteltavaa ja arjessa hyödyllisiä asioita. Paljon mahtuu tekemään myös kotona alkeita.  Videot on meidän Youtube Tollerwich2 - kanavalta ja muutamia linkkejä muidenkin videoihin, jotka olen kokenut hyödyllisinä. Youtuben meidän top tokotreenit listaus täällä  pennusta aikuiseksi (lisäys 19.3.2020).  Suosittelen myös menemään pentukurssille, tottelevaisuuden alkeisiin, arkitokoon, kilpailevaan tähtääviin tai muuhun, koska silloin saa koirahäiriössä ja treenitiloissa harjoitusta (Linkkejä alhaalla). Lisäksi pääsee tekemään kouluttajan silmien alla. Vierailkaa myös kilpailuissa, osallistuu match showhun (epävirallinen näyttely), tekee harjoituksia vieraassa paikassa, kaupan tai ko...

Hoopers lajin esteitä ja tee-se-itse hooppi 2021

Hoopers agilityn tyyppisestä lajista tuli esittelyä seuroille. Suomessa ei ole virallinen laji ja vasta viime vuonna törmäsin treeneihin siihen liittyen. Laji on virallinen usessa Eurooppalaisesas maassa: Iso-Britanniassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa, Belgiassa, Italiassa, Sveitsissä, Alankomaissa ja Tanskassa. Säännöissä pieniä eroja. Esteinä on hooppi, tynnyri (esim kevyt kankainen), 1m putki ja n. 1.5-2m (valkoinen) verkkoaita/ veräjä.  Koiraa ohjataan tietyn alueen sisältä, radasta riippuen merkitty mihin asti ohjaaja saa liikkua 3-16m2. Radalla on esteitä 10-25. Estevälit 5-14m. Kilpailukenttä on samankokoinen kuin agikisoissa, mutta treeneissä voi olla pienikin tila. Koiran ohjaus suullisin käskyin ja ohjauksin. Laji sopii monenlaiselle koiralle, ei ole liian rankka fyysisesti.  Kaarien "hoop" tekemisestä löytyi ohje  ja video alla .  UK:n säännöissä  korkeus 91-96cm,  leveys 86-91cm,  tukijalka maahan molemmille puolille 30-35cm.  ylö...