Siirry pääsisältöön

Vapun hyppytekniikka 3/3

Muutin blogin ulkoasua (kun piti korjata opparia). Pitää vaan sanoa, vaikka itse oonkin tehnyt että noi kaksi kuvaa on tuolta kuvareissulta lempparit ja toimii bannerikuvanakin. Oiskohan ollut ideaa vaihtaa kotisivuillekin noista ulkoasu.. tai sitten keksin sinne myöhemmin muuta kun kohta saa opparin alta pois.

Asiasta toiseen niin tänään oli vika Vapun hyppytekniikka kerta Juvanmalmilla. Ruutille oltiin suunniteltu, että käytetään aika okseritreeniin. Muussa kun ei ole niin samanlaista ongelmaa ja osaan tehdä harjoitteet itsenäisestikin. Kiva, että vika kerta oltiin yhdistetty niin näin kääntymisharjoituksenkin ideaa.

Majoitin Ruutin suurimmaksi osaksi pöydälle. On tottunut agitreeneissäkin odottamaan siellä. Ei tarvinnut kertaakaan korjata sinne takaisin. Kun pk-hyppyä tehtiin, Ruu tuli puomin jalkaan kiinni. Sielläkin odotti nätisti. Tästä näkee myös, että sen asenne on, ettei hyppytekniikka ole niin mahtavaa kuin normaaliagility. Vaikka halliin tullaankin kiskoen. ;)


Yksi kääntymisharjoituksen mittaustapa, laittaa rima keskikohdasta keskikohtaan
Kääntymisharjoituksessa, video haluttiin saada koira työskentelemään kääntyneenäkin, molemmilla kyljillä. Lelu tuli koiran puolelle vikan siivekkeen jalasta noin 80cm. Jos lelu on liian keskellä, koira ei käänny vikalla hypyllä niin hyvin ja jos lelu on liian kaukana, ei haluta isoa pomppua lelulle. Jos koira ei lähtenyt pelkästään keskeltä ohjaten suorittamaan kuviota, appari heitti lelun harjoituksen keskikohdasta maaliin, kun koira lähti liikkeelle. Näitä taipumisia tehtiiin molempiin suuntiin. Rimat näissä 15cm (ei korkeampaa!) ja tarvittaessa sisemmän kaarteen rima maassa jos vaikeaa. Treeni pitää muistaa jättää aina suoristavaan harjoitukseen, eli tavallinen hyppytekniikkasarja, setpoint tai joku muu.
- mitat medi 4 jalkaa, maxi 5-6 jalkaa (rimat 15cm)







PK-puolen koirille, video
- pk-hyppy beussille: hypyn korkeutta vaihdeltiin. Aina jos esim 80-90cm, seuraavaksi medi korkeus eli n. 40cm. Tarkkana palkan ja koiran linjalla, jos yhtään ohi niin koira voi kiertää. Voi olla myös koiran epävarmuutta. Avustaja menee ja tiputtaa pallon ja menee pois. Jos koira kiertää, voi koittaa napata pallon. 
- harjoitusta voi tehdä myös paluu hyppynä. Jätä koira istumaan. Ota pallo hampaisiin ja katso koiraa. Tiputa pallo. Katso palloon. Sano koiralle hyppy käsky, tuijota palloon sen aikaa kun koira hyppää. Avustaja katoo tai sitten katso nopeasti koiran ponnistus/ laskeutuminen. 
- Tarkoituksena olisi, ettei koira opi katsomaan ohjaajaan kun laskeutuu paluu hypyltä. Jos koira katsoo ohjaajaa, se ei voi hypätä oikealla tekniikalla.
- Noutokapulalle kääntymistä voi harjoitella tolpan tai siivekkeen kierrolla. Noutokapula siivekkeen toiselle puolelle, kierrätä koira siivekkeen ympäri tai "hypyn yli" ja "alastulolla" koira tuo kapulan tullessaan. Ideana, että koira kääntyy ensin, eikä lenkitä kapulan kanssa. Ehkä voi tehdä 15cm rimalla tai ihan ilman. 

Vakoilin vähän kuinka hyppy on tehty
Etäisyyden arviointi: okseri, video (pelkästään Ruuti, tärkein!)
+ hidastettu video suorituksesta (lyhennettynä)
- hyppy - 5jalkaa - hyppy - 5jalkaa - hyppy - 7 jalkaa - okseri + Ruutille perään L-putki
- labbis kuvassa tekee samaa etäisyyden arvioita kuin Ruuti. Ruuti teki matalampana. Labbiksella haluttiin saada haastaa koiraa vinoilla hypyillä. 
- Putken laittaminen perään toi Ruutille hyvän eron suorituksiin ja se sai vähän virettä ja itsevarmuutta. Ekaa kertaa näistä kursseista Ruutista löytyi enemmän poweria.
- okseri alkuun mininä ja siitä sitä nosteltiin. Tasakorkuisena ja sitten toinen korkeampana.
- Ruuti haluaa ponnistaa tosi kaukaa, hyvä, että aiempi hyppy pakottaa sen ponnistamaan lähempää. Ei haittaa jos se tiputtaa edeltävän hypyn riman. Se tippuu kun yrittää ottaa niin pitkän ponnistusmatkan kuin mahtuu tohon väliin.
- yksi testi, että kutsuin edeltä. Ei kuulemma uudestaan ;) Kuten arvata varmaan etupainoinen koira yms.
- Alussa Ruuti teki taas hypyn, missä se heittää sen takamusta ja selkää vähän yli kuin mitä selän normaaliasento on. Pelastaa riman pysymisen sillä. Vappu otti videolle ja näytti suoritusten ohessa pari hidastettuna niin kyllä mäkin näin sen sulavan hypyn ja sen missä näkee, että lonkat menee vähän yli selän ylälinjan ja alaselkäkin nousee. Yhteen videoon saatiin se kesken treenin ja muut sujui. Alussa teki noita vääriä muutama, mutta putki auttoi.
- lopussa tehtiin ottaen eturima okserista pois, sitten pelkkä takarima, sitten molemmat okserin rimat pois. Sen jälkeen okseri. Hyppäsi kaikki samaan tapaan, omatoimi treenatessa ennen kyllä hyppäs nekin huonosti jossa eka rima pois. Ehkä edistystä.
- läksyksi voimaharjoittelua + samaa treeniä putkeen. Voin myös tehdä kääntymistreeniä, säästettiin vain sen aika tähän.

Laskeutusharjoitus: okseri keskellä sarjaa, video
- tätä Vappu mietti ensin meille, mutta kun koitettiin totesi, ettei sovikaan. Ruutille sopi se okseri vikana ja siitä palkkana ja innostavana oli putki. Tuolla keskellä, sen putken idea ei enään auttanut okseria. Ruuti hyppäsi yllätyshypyt ja jätettiin johonkin matalaan. Hyvä, että nyt selvisi!
- riiseni, esp.veskoira ja villis tekee tämän kertaalleen myös videolla. Niillä sujui kivemmin.

Setpoint, video (vähän huono, video katkeaa aina liian aikaisin)
- Setpoint harjoitus käytiin ekalla tai toisella kerralla
- hyppy - 4 jalkaa - okseri (eka hyppy 15cm, okseri max 25-30cm Ruutille)
- Ruutille tehdä sitä voimaharjoitteena
- putki sen jälkeen, jotta saa palkan okserin tekemisestä
- pk-koirat tekivät tätä voimaharjoituksena. Kommentteina niille, että kun alkoi väsyä niin tuli vähän hallitemattomampi pomppu ja molempien takajalkojen istumisasennosta näki, kun ei istunut enään suoraan ja jalat alla.
- videolta näkee sentään hyppyjen korkeudet ja missä järjestyksessä niitä tehtiin pk-koirille. Oon ollut liian hätähousu, videopätkien kuvauksessa ja lopettanut sen aina liian aikaisin.
- beussi teki 65cm asti, lopuksi matala
- riiseni Salsalle 55cm asti, kunnes alkoi väsyä

Terveellinen välipala ma
Treenaa: 
- okseri 3 hyppyä ja okseri. (5,5,7) Kentälle siis!
- kääntyminen/taipuminen 5 jalkaa
- setpoint (4 jalkaa, okseri max 30cm)

- näiden lisäksi sitten puomi ja keinu

Kommentit

Luetuimmat:

Artikkelilista

Artikkelilista - postaus suosituksia:  NOME/WT:  Youtube - lista - Noutajien pentukurssi  1 ,  2 ,  3  (2020) - Nome jatkokurssi  1 ,  2 ,  3  (2021) - Katin koirakoulu  1 (Tofu 8kk) ,  2 (Tofu 1,5v)  (2021) - Tolleri nome-noviisit  1 ,  2 ,  3 wt  (2021) -  Noutajapentu  KelpoKepo 2020 -  Noutajien metsästyskokeet luento  2020 - Nome-noviisit Annina Nurmikiven treenit  1 ,  2 , (2022) -  WT koe talkoot  2022 -  Taipumuskoe NOU1 Tofu  2024 videoin -  Ulla Ruistolan luento  2024 -  Tollauskoulutus Anne Karlsrön  2024     TOKO/ TOTTIS:  Youtube - lista -  Pennun tai nuoren tokokoulutus  2019 -  Tokon säännöt  avo-evl 2021 -  Toko palkattomuus/kisamaisuus  2014 -  Reija Nieminen 100p tottis  2024 KOIRATANSSI: -  Haaviston koiratanssipäivä  2014 -  Anna Larssonin koul...

Uusi arki ja eläinlääkärikäynnit

Pääsiäisenä syntyi meidän esikoinen ja koirat oli alkuun hoidossa. Aluksi Nova tuli meille, joka suhtautui avoimimmin. Sitten Gava seuraksi. Ja kun Tofu parani niin vaihdettiin koiria äitin kanssa. Sitten Gava tuli hetken päästä myös kotiin.  Ensi näkeminen, Gavaa ja Tofua vähän jännitti aluksi. Nova oli rento.  Nova Nova ja Gava Tofu Kaikilta vauva on saanut jo pusun. Nova vähän huolestui myös kun vauvalla oli itkukohtaus. Tofu ja Gava ei noteeraa mitenkään. Tofu tosin haistellut välillä onko vielä newborn syöttötuolissa siivottavaa. :D  Tofulle tuli äidillä hoidossa kynsivamma kodin kynnyksestä. Kynsi katkesi ja vaati lääkekuurin ja pesuja. Parantui noin 3-4vk aikana.  Huomasin Tofun tultua kotiin että pieni yläetu hammas oli poikki. Ell käynti 29.5 hammaskivenpoistoon, röntgeniin ja sieltä lähtikin kaksi vierekkäistä hammasta. Kolmatta pitää vielä seurata. Nummelan eläinklinikkalla koko setti 465e. Suosittelut klinikalle! Oli myös tuttu Riia eläinlääkäri. :) Tofu ...

Rokotukset ja yleistä

Ruuti kävi tänään rokotuksilla , jännä nähdä sitä arkana kun iso lääkärimies hanskoineen vähän jänskätti. Otettiin molemmat rokotukset samalla kertaa, ei tuntunut missään tai näkynyt päivän aikana. Punnitsin pojan oli 18kg. Treenaamisessa ollaan oltu laiskoja, nopeaa tahtia vain ulkona lenkkeilty, tulisi se kevät! Mitä nyt tarjousseuraamista lumipallojen heitolle. :D Ja vähän treenattiin 2on2offia sisällä, luoja ton kanssa mitä se keksiikään. Tyynyllä ja matolla, matolla kaapi sitä etujaloilla, heittäyty maahan ja välillä lähes asentoon. Rasmus ja Ruuti ei ole pitkään aikaan tapelleet, välillä syttyy jostain asiasta kiistaa mikä saatu lopetettua siihen. Ruuti on kävellyt nätimmin lenkillä, ei saa vetää yhtään ja suurin osa koirien ohituksista hyviä. Paitsi jos tulee uros, joka tuijottaa ja lähtee räyhäykseen. Joskus Ruuti murisee ohittaessa ohittavalle urokselle. Toisaalta yhdellä lenkillä myös saksanpaimenkoira teki hyökkäyksen mutta molemmat koirat ohittivat nätisti. Ruuti ei ...

Kaksi pontevaa poikaa

Heräsin aamuyöllä Gavan läähätykseen ja paniikki oli iskeä. Oltiin laskettu ti-to välille syntyminen. Lisäksi edellispäivänä oli kahdet juhlat, jolloin en ehtinyt niin seurata Gavaa. Olin laskenut myös että ehditään pentuaitaus rauhassa kasata sunnuntaina, milloin ei ole mitään muuta. Heräsin sitten klo 4 ja aloin etsimään kuumemittaria, välillä piti istua lattialla (huippasi) kun nopeasti heräsin sängystä ja meinasi tulla paniikki jos synnytys alkaa ja kaikki on vaiheessa. Paniikissa etsin kuumemittaria parista paikaa (kassitkin oltiin vain pikaisesti käyty läpi ja tavarat kasassa. Henkka heräsi siihen ja itse vähän rauhotuin, kuumemittarikin löytyi. Oli 38 astetta, mutta kun olin laskenut lämpöjen mittailut sunnuntaista eteenpäin ei tiennyt, oliko lämmöt käynyt jo alhaalla. Kasattiin aitaukset paikalleen ja häkki. Ohjeista katsoen mitä mitenkin. Kaikkea ei siinä paniikissa huomannut, esim lainattiin oma pressu alle ja vaippoja ei löytynyt niin mentiin paperilla ja pyyhkeillä. Soitin ...