Siirry pääsisältöön

Hakukausi startattu! Kujatreenit aloitettu!

HAKUTREENIT
Sunnuntai iltapäivästä hakuiltiin Sipoossa Landboossa, meille uusi paikka ja vierailtiin ryhmässä missä 3/6 oli tuttuja. Gava teki vikana, nakkeja suorapalkkana. Odottelua tulikin vähän enemmän kun ehti hakea koiran jo aiemmin. Gava ehti vähän itkeskellä ja tärisi innosta. Näki myös kun tuttu meni kohti hakupaikkaa mutta odoteltiin paikassa mistä ei ollut näkyvyyttä. Hakupaikka oli korkean kallion päällä.

1.pisto: oli läpi kuusikon eikä ollut kauheasti ohjaajalle näkyvyyttä. Otettiin tähän ääni, kerran on taukoakin alla. Gava prinsessa kiersi pahimman kuusikon ja lähti sieltä hyvin etenemään, juoksi kallion päälle josta sai hajun maalimiehestä. Ehdin kävellä sen 10-15m, kunnes tuli puhelimesta merkki että koira oli maalimiehellä. Vieras naismaalimies (ja tuo on joku sana :D) ja Gava ei vierastanut yhtään.

2.pisto: tässä oli vähän epätasaista maastoa, mutta näkyvyyttä taas löytyi. Matkalla oli joku vanha umpipiilo jonka Gava tarkasti tai sitten lähellä olevan kiven, tai molemmat. Siitä lähti kaartamaan radan suuntaan kallion päälle. Vähän vilkaisi mua kallion päältä ja vauhti oli hitaampi. Muut sanoivat että olen hiljaa ja annan tehdä töitä. Gava jatkoi hommia ja sai hajun maalimiehestä ja palasi kalliolta vähän rataa takaisin päin maalimiehelle, näin teki muutkin kun tuuli keskilinjan suuntaisesti.

3. Pistolla päätin että otetaan tähän ääni. Tämä oli ollut kaikilla paitsi yhdellä vaikea. Ja kerran viime pistolla näin vähän epävarmuutta. Gava juoksi ketterästi ison kiven yli kuin A-esteen ja ei kestänyt kuin hetki niin oli maalimiehellä.

4. Pisto: tässä hyvä näkyvyys, kallion päällä vähän polun tapaistakin. Matkaa tuntui olevan vähän reilustikin maalimiehelle. Tosi hienosti juoksi suoraan, lähdin etenemään ja nopeasti löytyi ihana tuttu Pia metsästä. Namit ja sai sitten ke-hun kaikille esiteltäväksi. Ryhmän mieskin sai maassa istuessa pusut poskelle.

Olipa kivaa pitkästä aikaa! Ja vaikka treeneissä meni 3-3,5h. Aika mukavaa näin ennen itikkakautta, talvikengät ja -takki niin tarkeni. Paitsi koiran kanssa tuli kuuma. :D Kun saadaan taas rutiinia alle aletaan ottaa johonkin kohdin yksi tyhjäkin. Tai jos maalimies ensin kuljettaisi eteenpäin..


AGILITYN Kenttäkauden korkkaus omatoimisesti, Gava&Nova
Mentiin treenaamaan Tiinan ja Luka sheltin kanssa kentälle kepit oli teemana ja sitten molemmat teki pikkutreeniä niiden ohessa. 


Gavalle lepakkotreeninä niistoa, jarruvalssi ja jenkkiä, video. Kaikki sujui hyvin, paitsi ekat niisto missä lähdin hypyn suuntaisesti liikkumaan eli en yhtä tiukasti kuin aiemmin siinä Gava yritti ekalla hypätä vähän pidemmäksi. Pääsin aika hyvin jo liikkumaan ja juoksinkin karkuun. Vasemmalle kääntyen niisto tehtiin vain kerran ja videolta katsottuna en ollut ihan tyytyväinen siihen, livenä en huomannut että olisi ollut huono. Ponnisti liian läheltä hyppyä. 

Muuten tosi hienoa menoa Gavalta! Oikeastaan 2-3 huonoa, muut hyviä. :) Tätä samantyylistä treeniä tehtiin kerran lepakkokoulutuksessa ja sitten viime la. Edistystä.

Tauon jälkeen 
Gava, kepit ohjureilla: alkuun kaksi ohjuria. Aluksi Gava yritti ali tai aloittaa vasta ohjureiden jälkeen. Kun hoksasi ne niin sujui kolmesta eri kulmasta, jotka oli normaalisti jo haasteellisia, loivaa kulmaa tai 90 astetta. Kesti myös mun vedätystä sisäänmeno kohdassa! Edistystä Gavalta. :) Kesti lopussa hyvin myös mun kehut. Näillä jatketaan ja voi helpottaa treeniä, kunnes hoksaa vaan useammassa kerrassa noiden idean. Ainakin sen verran, että saadaan ajettua jotkut ohjaukset ja lähestymiset "sisään". 
Ohjureilla nyt toiset varsinaiset treenit sen jälkeen kun on osannut kepit. Opetusvaiheessa Gava silloin kerran testasi noita, kun melkein osasi 4 keppiä suorina. Ajattelin silloin vain että oltiin jo niin lähellä valmista. Silloinkin vähän vierasti, mutta jollakin kerralla sujui 4 keppiä ohjureilla. Ohjureissa näyttäisi nyt olevan se hyvä, kun Gava on niin kiinni mun liikkeessä niin ohjurit estää jahtaamasta ja pakottaa tekemään oikein. Gava myös huomaa heti, missä kohtaa menee väärin jos yrittääkin alittaa tai hypätä ohjurin. Sen ilmeestä näki selkeästi, että hups nyt ei mennyt ihan oikein. Otettiin vain iloisesti uudestaan, kerran se itsekin huomioi jo virheet. :) 

Testattiimpa muuten kujaa samaa kuin Nova. Ekat toistot juoksi oikein eli vaan suoraan läpi. Sitten Gava alkoi miettimään ja alkoi pujottelemaan kujan mun puoleisia keppejä. :D Voi Gava! Se kyllä niin miettii ja koittaa keksiä mitä haluan. Vähän isommin välein oli silloin kepit ja harvemmat. :D Kerran Gava yritti myös pujotella väärään rytmiin, jolloin sai kiertää isot lenkit keppejä. Ei ole meidän juttu enään tässä vaiheessa "pujottelutietämystä". 


Nova, kujakepit: tehtiin ekaa kertaa tänään AST:n kujakepeillä. Appari oli lelun kanssa edessä. Ekassa Nova ehti juosta kokonaan keppien ohi lelulle. Ehti napata lelun. Seuraavalla kerralla lelu meni piiloon kun tuli taas ohi. Menin sitten saattamaan ja kävelin vieressä Novan kävellessä/ravatessa keppien läpi. Kun onnistui vapautin palkalle. Että tajusi idean, että sinne väliin kuului mennäkin. Sen jälkeen hyvin hoksasi juosta suoraan. Alkuun ihan suorasta linjasta läheltä ja kauempaa. 
Toisessa treenissä kiepautin mun ympäri ja lähetin kepeille. Osassa ehkä puoli metriä sivusta eli sai vähän hakea oikeaa sisäänmenoa. Kerran meni ihan vinosta sisään, kutsuin vaan uudestaan pyörähtämään. Muuten alkua laskematta sujui kaikki muut. Lelu oli näissä joko valmiina maassa tai apparin kädessä josta se heitettiin. Kuja oli leveimmillään, varmaan 60cm?
Olisin ajatellut, kun Nova on tehnyt 2x2 keppejä kaksi paria vähän kapeampanakin niin siitä olisi ollut apua. Ei näyttänyt samalla tavoin hahmottavan näitä, vaikka tokalla kerralla oli kyllä ajatusta mistä pitää mennä. Nämä kepit tosin siniset puiset ja paksummat, kotikepit on muoviset ja tumman oranssit. Näissä osassa pääsin myös juoksemaan koiran perään, heti kun näin että lähti oikealle linjalle hakemaan sisälle. Samalla tapaa voisi tehdä niin että jätän odottamaan ja menen keppien keskikohdalle vapauttamaan ja lähden juoksemaan. 

Ajatuksena on ensin juoksuttaa kujaa ja saada sitä pienemmäksi. Omaa liikettä heti alkuun. Mahdollisesti, kun kuja pienenee tulee mukaan myös ohjurit, että tottuu myös niihin ja itse näkee ettei tule väärin. Mutta katsotaan.



Kommentit

Luetuimmat:

Uudet tokon säännöt 2021

Päivitys 28.2.2021 Voimaan kevät/kesä 2021  ->1.1.22 alkaen?  - Virkussa luonnos uusista säännöistä (5.5) - Suomen muutosehdotukset  (13.4) -  FCI:n  Sääntömuutos ehdotusten mukaan kirjattu. Virallisia uusia sääntöjä ei ole vielä. Luin tokon sääntömuutoksista, ne tulisivat voimaan Suomessa vuonna 2021 keväällä tai kesällä.  Tällä hetkellä FCI:n säännöistä löytyy muutoksista tietoja, muttei valmiita sääntöjä. Suomessa on oma kansallinen alo-luokka. FCI:n sääntöjen class1 on avoin, class2 voittaja ja class3 erikoisvoittaja. Joten FCI:n sääntömuutoksella ne kohdistuvat avo-evl luokkiin ellei Suomessa päätetä muuttaa kansallisia sääntöjä, joita muutettiin aloonkin viimeksi 2015 sääntöjen muuttuessa. Suomen säännöt voi poiketa FCI:n säännöistä muissakin luokissa. Alustavat muutokset sinisellä. -  FCI:n esityksestä  luin muutoksista ja siinä oli piirrokset uusista liikkeistä.  (Linkistä löytyy pdf-tiedosto englanniksi.) - S...

Tee-se-itse pujottelukepit ja ohjurit

Kun useampaan kertaan on vinkannut koulutettaville niin ajattelin laittaa tännekin. Kuinka tehdä itse pujottelukepit tai hankkia sellaiset edullisesti? Agilityn viralliset pujottelukepit maksaa paljon ja harvemmalla on pihaa mihin mahtuu 12kpl metallirungollista keppiä. Kepit voi tehdä itse tai ostaa esimerkiksi metallipiikilliset kepit, jotka voi iskeä nurmeen tai pehmeään hiekkaan. Riippuen pujottelukeppien opetusmetodista pärjää alkuun 2-6 kepin määrälläkin tai sitten voi ottaa kepit mukaan jonnekin yleiselle nurmikolle, jos omaa pihaa ei löydy. Keppien opetus vaatii jonkin verran toistoja, joten jos kenttä ei ole vieressä tai keneltäkään tutulta ei saa keppejä lainaan niin hyvä vaihtoehto on hankkia ne itselle. Kotitreenissä ja muussa pitäisi muistaa samalla tapaa koiran lämmittely ja jäähdyttely. Esimerkiksi lenkin jälkeen tai lenkkeilee johonkin treenaamaan. Sääntöjen (2014) mukaan keppien välinen etäisyys on 60cm, paksuus 3-5cm ja korkeus 100-120cm. Treenikepit voi tietyst...

Pennun ja aloittelevan, tottelevaisuustreenejä video esimerkein

Pennun ja aloittelevan tokokouluttamisesta videoita ja teoriaa Tässä koottuna, mitä pentutreenejä on tehty. Numeroin helpottamaan lukemista, mutta vaikea määrittää mikä olisi tärkein. Pennut onneksi omaksuu monia asioita. Tokoon, rallyyn, koiraharrastukseen tai kotikoirankin kanssa kivaa puuhasteltavaa ja arjessa hyödyllisiä asioita. Paljon mahtuu tekemään myös kotona alkeita.  Videot on meidän Youtube Tollerwich2 - kanavalta ja muutamia linkkejä muidenkin videoihin, jotka olen kokenut hyödyllisinä. Youtuben meidän top tokotreenit listaus täällä  pennusta aikuiseksi (lisäys 19.3.2020).  Suosittelen myös menemään pentukurssille, tottelevaisuuden alkeisiin, arkitokoon, kilpailevaan tähtääviin tai muuhun, koska silloin saa koirahäiriössä ja treenitiloissa harjoitusta (Linkkejä alhaalla). Lisäksi pääsee tekemään kouluttajan silmien alla. Vierailkaa myös kilpailuissa, osallistuu match showhun (epävirallinen näyttely), tekee harjoituksia vieraassa paikassa, kaupan tai ko...

Hoopers lajin esteitä ja tee-se-itse hooppi 2021

Hoopers agilityn tyyppisestä lajista tuli esittelyä seuroille. Suomessa ei ole virallinen laji ja vasta viime vuonna törmäsin treeneihin siihen liittyen. Laji on virallinen usessa Eurooppalaisesas maassa: Iso-Britanniassa, Ranskassa, Ruotsissa, Saksassa, Belgiassa, Italiassa, Sveitsissä, Alankomaissa ja Tanskassa. Säännöissä pieniä eroja. Esteinä on hooppi, tynnyri (esim kevyt kankainen), 1m putki ja n. 1.5-2m (valkoinen) verkkoaita/ veräjä.  Koiraa ohjataan tietyn alueen sisältä, radasta riippuen merkitty mihin asti ohjaaja saa liikkua 3-16m2. Radalla on esteitä 10-25. Estevälit 5-14m. Kilpailukenttä on samankokoinen kuin agikisoissa, mutta treeneissä voi olla pienikin tila. Koiran ohjaus suullisin käskyin ja ohjauksin. Laji sopii monenlaiselle koiralle, ei ole liian rankka fyysisesti.  Kaarien "hoop" tekemisestä löytyi ohje  ja video alla .  UK:n säännöissä  korkeus 91-96cm,  leveys 86-91cm,  tukijalka maahan molemmille puolille 30-35cm.  ylö...